Witaj!     Dziś jest: Czwartek, 20.09.2018 r.   
OpenOffice Software

 
  Szczegółowa lista zmian OpenOfficePL 2010

Ogólne

Poprawiony wygląd wykresów i obiektów graficznych.
Obsługa czcionek OpenType oraz nowy sposób wyróżnienia tekstu - nadkreślenie.
Czas uruchamiania został skrócony o ok. 46% (rzeczywisty czas uruchamiania może się różnić na różnych konfiguracjach sprzętowych)
Poprawione filtry odpowiedzialne za import dokumentów zapisanych w formatach MS Office oraz dodana obsługa dokumentów zabezpieczonych hasłem.
Możliwość zamieszczania komentarzy (dawniej Notatki) oraz odpowiadania na komentarze innych osób, które mają dostęp do pliku.

Writer

Subtelne wyróżnienie - Teraz wyróżniony tekst jest wyświetlany na delikatnym tle w wybranym kolorze.
Nowe możliwości sprawdzania pisowni - Funkcja sprawdzania pisowni została poszerzona o możliwość sprawdzania poprawności gramatycznej wprowadzanego tekstu.
Autouzupełnianie - Poprawione autouzupełnianie oraz dodane nowe funkcje morfologiczne dla bazy synonimów.

Calc/Chart

Ułatwiona zmiana nazwy zakładek - Teraz klikając podwójnie na zakładce arkusza automatycznie pojawia się okno pozwalające na zmianę nazwy arkusza. Do tej pory aby to zrobić należało kliknąć na zakładce prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią opcję z menu.
Poprawki ułatwiające pracę z wykresami - Menu kontekstowe służące do edycji wykresów zostało zmienione tak, aby ułatwić wprowadzanie zmian. Polecenie „Właściwości obiektu” zostało zastąpione przez polecenia odpowiadające konkretnym elementom wykresu np: „formatuj oś”, „formatuj legendę”.
Funkcja zoom - Suwak do obsługi funkcji zoom, który do tej pory był dostępny tylko w aplikacji Writer, dostępny jest również w Calcu.
Podpowiedzi do formuł - Wpisując formułę w komórce, Calc automatycznie wyświetli podpowiedź z daną formułą. Ulepszone narzędzie sortowania - Dzięki zmianom wprowadzonym do mechanizmu sortowania, jest ono teraz prostsze i bardziej logiczne. Używając przycisków z paska menu, program domyślnie będzie sortował dane zawarte w kolumnie, w której znajduje się kursor.
Obramowanie komórek - Poprawiony mechanizm stosowania obramowania komórek. Teraz można dodawać obramowanie do wielu komórek i zakresów jednocześnie.
Lepsza obsługa scalonych komórek - Usunięto błąd pojawiający się podczas próby kopiowania scalonych komórek.
Nowe kryteria filtrowania - Standardowe okno auto filtru wyświetla teraz 4 kryteria filtrowania. Oprócz tego umożliwia zastosowanie filtrowania warunkowego z użyciem poleceń “Zawiera”, “Nie zawiera”, “Zaczyna się od”, “Nie zaczyna się od”, „Kończy się na”, “nie kończy się na” ".
Nowe rodzaje wykresów - Dostępne nowe typy wykresów – wykres bąbelkowy, wyglądem podobny do wykresu punktowego oraz wykres siatkowo-wypełniony (radarowy wypełniony w MS Excel).
Etykiety danych - możliwość obrotu etykiet danych tak, aby nie nachodziły na siebie.
Wyświetlanie ukrytych komórek - Użytkownik może zdecydować czy dane zawarte w ukrytych komórkach lub kolumnach maja być uwzględnione na wykresie.
Dowolność w ustawianiu osi - Moduł wykresów oferuje nowe możliwości w ustawianiu osi wykresów.
Brakujące dane - W przypadku brakujących danych, OpenOfficePL pozwala wybrać użytkowników jedną z trzech opcji: pozostawić odstęp, przyjąć wartość zerową lub kontynuować linię.

Impress/Draw

Zmiana wielkości czcionki - Dodane przyciski na pasku menu do szybkiej zmiany wielkości czcionki.
Numeracja stron - Zarówno Impress jak i Draw mają teraz możliwość wstawienia numeru strony/slajdu.

 

© 2001-2018 OpenOffice Software